GELECEĞİN BULUŞÇULARI PROJESİ

EVDE BİLİM DENEYLERİ 

 Science Experiments at home

Amaç: Çocuklarınız için evde bilim deneyleri adında bir program hazırladık. Amacımız ev ortamında pahalı olmayan pratik malzemelerle çocukların "hoşlandıkları" bilimsel deneyleri ve aktiviteleri yapmaları, kendi deney düzeneklerini ve aletlerini tasarlamaları, hatta bu deneyleri geliştirip proje geliştirmeleri, yarışmalara hazırlanmalarına yardımcı olmaktır.

Program : Evde bilim deneyleri programi cercevesinde katılımcılar  ile her hafta 90 dakika ofisimizde grup seansları duzenlenir. Gruplar 6-9, 10-12 ,13-16 yaşlar ile yetişkinler olmak üzere dört kategoride olabilmektedir.

Programlar isteğe  bağlı olarak bireysel olarak evinizde , bir grup oluşturulması halinde semtinizde yada okulunuzda da düzenlenebilmektedir. Malzemelerin temini ailelere bırakılmış olup  genelde ailenin desteği ile kolayca  temin edilebilecek ucuzluk ve kolaylıktadırlar. Programlara büyükler de isterlerse gözlemci olarak katılabilirler. Deney ve aktivitelerden sonra konu ile ilgili teorik bilgiler ve hayattaki uygulamalara da girilmektedir.

Istanbul disindaki illerde 12 kişilik bir grup oluşturulması halinde program başlatılabilmektedir..

Program ile ilgili bilgi almak ve ön kayıt yaptırmak için

505 3332890

nolu telefonları arayabilirsiniz.

 

Projenin önemi ve faydaları: Dönüp okul yıllarımıza baktığımızda aklımızda olumlu olarak kalan şeyler sınavları geçmek için ezberlediğimiz şeyler değil , çoğu zaman sıkıcı ve dar sınıfların dışında  yaptığımız deneyler, aktiviteler yada gezilerdir. Yine çoğu zaman okulda bireysel deney yapmaya imkanlar, zaman ve fırsatlar yeterli olmadığı için ülkemizde buluş ve icatlar  yapılamamaktadır. Hatta pasif bir deney yapmaktan daha çok deney düzeneğini kurmak yada  alet yapmak öğrenme açısından bizlerde olumlu etkiler oluşturur.

ABD de sadece son 3 günde yapılan patent başvurusu ülkemizde son 200 yılda yapılan başvurudan daha fazladır. Buluş yapma,  temelleri çok küçük yaşlardan itibaren atılması gereken ve gelişmiş ülkelerin son derece önem verdikleri bir beceridir.Evde bilim deneyleri programı sadece bilim, mühendislik ve teknolojiye eğilimli çocuklar değil her insanın bireysel ve beyinsel gelişiminde az yada çok ilgilenmesinde faydalı olabilecek bir çalışmadır.

 

Fen eğitimi hayattan kopuk’ 13 Aralık 2001, Gülseren Güver - NTV 

İlköğretim okullarında verilen fen eğitiminin, “hayattan kopuk, kuru, ezberci ve otoriter” olduğu ve çocukların kişilik gelişimine imkan vermediği belirtildi. 
...............................................................
İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nce Milli Eğitim Bakanliği’na sunulan bir raporda, ilköğretim okullarında verilen fen eğitiminin tahta-tebeşir tekniğinin ötesine geçemediği, dolaplarda pahalı cihazlar bir yana kuvvetli bir mıknatısın dahi bulunmadığı vurgulandı.İlköğretim okullarındaki fen bilgisi eğitimini, İstanbul’da masaya yatıran Milli Eğitim Müdürlüğü uzmanları ve Atatürk Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ayla Gürdal, Milli Eğitim Bakanlığı’na çarpıcı bir rapor sundu. Fen’in hayatın bir parçası olduğu ve aslında okul öncesi dönemde başlaması gerektiği vurgulanan raporda, çocukların araştırıcı özelliklerinin, 7-12 yaş arasında en üst düzeye çıktığına ancak bu dönemde verilen fen eğitiminin çok yetersiz kaldığına dikkat çekildi.Raporda fen eğitimindeki yetersizlikler şöyle ortaya konuldu:Okullardaki fen eğitimi çocukların merakını ve araştırıcılığını köreltiyor.İlköğretim okullarının çoğunda fen laboratuvarı lüzumsuz görülmüş, açılan laboratuvarlar da kapatılıp dersane yapılmış Dolaplara yerleştirilen aletlerin çoğu bozuk veya işlemez durumda. Dolaplarda kuvvetli bir mıknatıs dahi yok.Öğretmenler, kalabalık sınıflarda bireysel eğitim yapılamayacağı fikrini kabul etmiş durumda.Neyi gösterdiği, neden yapıldığı, ne sonuç bulunduğu ve günlük hayatla bağlantısı anlaşılamayan “gösteri deneyleri” yasak savmadan öteye geçemiyor Fen dersleri tahta-tebeşir tekniğiyle, doğa gerçeğinden kopuk, kuru, arada problem çözme, tanımlar yapıp yazdırma, arada soru sorup cevap alma şeklinde, yerleşik öğrenim düzeni içinde işleniyor.Bu haliyle fen eğitimi öğretmen merkezli, ezberci ve otoriter. Öğrencinin kendine güvenip yaratıcı fikirler üretmesine, kişiliğinin gelişmesine imkan vermiyor.Profesör Ayla Gürdal’in saptamalarına dayanan bu rapor, Bakan Metin Bostancıoğlu’nun da ilgisini çekti. Bostancıoğlu, raporun incelenip bütün illere dağıtılmasi için Talim ve Terbiye Kurulu’na talimat verdi.Fen eğitiminin durumunu bütün çıplaklığıyla ortaya koyan raporda, deneyin yararları da sıralandı:Deneyde seyretmek, hayal kurmak yoktur. Deney sırasında çocuk hem araştırır, hem öğrenir, hem kendini disipline eder

Milliyet, 8 Ocak 2002 , Melih Aşık, Çocuk ve bilim


     Milli Eğitim Müdürlüğü’nün son raporunda ilköğretim okullarında verilen Fen eğitiminin tahta - tebeşirden öteye gitmediği, dolaplarda bir mıknatısın bile bulunmadığı anlatılıyor... Melih Yalçıneli bu fakirliği hafifletmek için bir site kurmuş... Amacı şöyle özetliyor:
     "... Ev ortamında pahalı olmayan pratik malzemelerle çocukların hoşlandıkları aktiviteleri seçerek bilimsel düşünme becerilerini geliştirdikleri deneyler yapmalarına yardımcı oluyoruz. Ayrıntılı bilgiyi ( http://www.yalcineli.com/gencbuluscular.htm ) adresinde bulabilirsiniz.

Hürriyet , Bilim ve Teknoloji Gazetesi, 1 Haziran 2002

Bir bilim meraklısı hazırladığı internet sitesinde çocukların evde basit bilimsel deneyler yapmasına yardımcı oluyor. "Amacımız ev ortamında pahalı olmayan pratik malzemelerle çocukların hoşlandıkları aktiviteleri seçerek bilimsel düşünme becerilerini geliştirdikleri deneyler yapmalarına yardımcı olmaktır." diyor site yöneticileri.

Akşam , Canteen Dergisi, 21 Ocak 2002

Denemeden Bilemezsin ! (You can not know without experimenting)

Fizikle aranız iyi değil mi?Artık kaygılanmanıza gerek yok....Siz fizik dersinde anlamadığınız yerleri söyleyin.Fizik öğretmeni Melih Yalçıneli deneyler yaptırarak kabusunuz olan bu dersi sevmenizi sağlasın.

Bir devlet okulunda okuyup ta fizik dersinde deney yapıldığını hatırlayan kaç kişi var aranızda?O birbirinden karmaşık kuramları anlamaya çalışırken soğuk terler döken az kişi yoktur herhalde...Tüm bunları tecrübelerimize dayanarak yazıyoruz tabi ki..İşte öğrencileri bu kabustan kurtarmak , fizik dersini daha sevimli hale getirmek için kolları sıvayan bir fizik öğretmeni öğrencilerin imdadına yetişti..Okullarda fizik derslerinde öğretilen bilgilerin öğrencilere ilginç gelmediğini düşünen Fizik öğretmeni Melih Yalçıneli öğrencilere fizik bilimini sevdirmek için deney yaptırmak gerektiğini savunarak yola çıkmış .......(Yazının devamı)

Cumhuriyet Gazetesi 6 Şubat 2002 Figen Atalay

Geleceğin Buluşçuları Projesiyle anne babalar çocukla birlikte kurs görüp deney yapacak

Haydi Eve Kar Yağdıralım ( Let's snow at home)

Çocuklarınızla birlikte evde bilim deneyleri yapmaya ne dersiniz?Bir pipetten müzik aleti yapabilir ,evinizin içine kar yağdırabilirsiniz.Evinizde güneşin sıcaklığını ölçebilir, böceklerin su üstünde nasıl yürüdüklerini gözlemleyerek  öğrenebilirsiniz.Bunlar gibi yaklaşık 100 deney ve aktiviteyi siz yada çocuğunuz küçük bir kurs gördükten sonra evde yapabileceksiniz........( Yazının devamı )

Programda yer alan deneyler

Experiments that exist in the programme

 1. Bisiklet sürerken neden daha kolay dengede kalırız
 2. Vücudumuz elektrik akımı üretir mi
 3. Bir CD de bilgi nasıl depolanır
 4. Hız kolayca nasıl ölçülür
 5. Dünyanın çekim gücünü ölçelim
 6. Gözlüğümüz görmemize nasıl yardımcı olur
 7. Limondan pil yapalım
 8. Barajlarda elektrik enerjisi nasıl üretilir
 9. Sirke ile oyuncak bir bomba yapalım
 10. Ay ufukta iken tepedeki haline göre neden daha büyük gözlenir
 11. Havada uçma sihirbazlığı
 12. Renkleri nasıl görürüz
 13. Gözümüzdeki "görmeyen" nokta
 14. Buz patencileri  nasıl kayarlar
 15. Çizgi film yapalım
 16. Bir hortum yada kasırga nasıl oluşur
 17. Mıknatısın gücünü ölçebilir miyiz
 18. Neden balonlar duvarlara yapışır
 19. Küçük bir mikroskop yapalım
 20. Çok büyük sabun köpükleri yapalım
 21. Depremi ölçen bir cihaz yapalım
 22. Bir pusula yapalım
 23. Bir elektrik motoru yapalım
 24. Bir teleskop yapalım
 25. Ay neden dünyaya düşmez
 26. Bir dağın yüksekliğini  tahmin edelim
 27. Su üstünde böcekler nasıl yürürler
 28. Bir mikrofon yapalım
 29. Bahçede göktaşları arıyoruz
 30. Bir güneş enerjisi fırını yapalım
 31. Güneşin sıcaklığını ölçüyoruz
 32. Bir testereyi müzik aletine çevirebilirmiyiz.
 33. Bir hoverkraft yapalım
 34. Yağmuru tahmin eden bir cihaz yapalım
 35. Hava basıncı ne kadar güçlüdür
 36. Bir mıknatıs yapalım
 37. Bir fotoğraf makinesi yapalım
 38. Evde bulut yapalım
 39. Evde şimşek oluşturalım
 40. Evde kar yağdıralım
 41. Bir denizaltından deniz üstündeki gemiler nasıl gözlenir
 42. Yerçekimini yenebilir miyiz
 43. Müzik aletleri nasıl çalışırlar
 44. Balıklar nasıl kolayca derine dalarlar
 45. Neden dağa ağır olan arabalar kaza sırasında güvenlidir
 46. Elektrik akımı frekansını gözleyebilir miyiz
 47. Görme beyinde mi gözde mi gerçekleşir
 48. Ses bombası yapabilir miyiz
 49. Gözle görülmeyen gizli yazılar yazalım
 50. Arabaların motorları nasıl çalışır
 51. Çatal kaşık ve bıçakla yapılacak basit deneyler
 52. Bitkiler yer altından  suyu nasıl çekerler
 53. Bir pipetten müzik aleti yapalım
 54. Bir uçak nasıl havada kalır
 55. Derimizde kaç çeşit sinir hücresi vardır
 56. Bir termometre yapalım
 57. Bir telgraf yapalım
 58. Güneş gözlüğü gözümüzü  güneşten nasıl korur
 59. Güneş enerjisini elektriğe çeviren bir alet yapalım
 60. Su kullanarak bir mercek yapalım
 61. Merkezkaç kuvvetini sıvılardaki etkisini inceleyelim
 62. Sürtünme kuvvetini nasıl yok edebiliriz
 63. Görüntüsü olan ama kendisine dokunamadığımız bir sihirbazlık numarası yapalım
 64. Bir aracın ağırlığını  lastiklerine bakarak ölçelim
 65. Piza kulesi yapalım
 66. Hava tahminleri neden bazen tutmaz
 67. Beynimiz hareketi nasıl algılar
 68. Yıldızlardaki elementleri analiz edelim
 69. Işık şiddetini ölçen bir alet yapalım
 70. Kısa devre nasıl yapılır ne işe yarar
 71. Tat ile koku arasındaki ilişkiyi keşfedelim
 72. Rüzgarlar köprüleri nasıl yıkarlar
 73. Neden depremde bazı binalar yıkılmaz
 74. Dünyanın yaşını ölçelim
 75. Televizyonda görüntü nasıl oluşur
 76. Gözümüzdeki hangi hücreler tehlikeleri farkeder
 77. Elektronları manyetik alanda saptıralım
 78. Buz patencileri kendi etraflarında hızlı dönüşü nasıl başarırlar
 79. Bir kapı zili nasıl ses çıkarır
 80. Bir cismin sonsuz görüntüsünü oluşturalım
 81. Işık şiddeti uzaklığa bağlı olarak nasıl değişir
 82. Uydu antenleri sinyalleri nasıl toplar
 83. Gazların molekül yapısını keşfedelim
 84. Evde sis oluşturalım
 85. Elektrik yükünü ölçen bir alet yapalım
 86. İçi sıvı dolu ve katı olan yuvarlanan silindirler neden farklı hareket ederler
 87. Halıda yürürken neden bizi elektrik çarpar
 88. Hayvanlar avlarına saldırmak veya korunmak için nasıl kamufle olurlar
 89. Işık bükülür mü?
 90. Telefon konuşmalarımız cam kablolarda nasıl taşınır
 91. Rezonansı keşfedelim
 92. Lazer ışığını aydan dünyaya yansıtan bir ayna yapalım
 93. İnşaatlarda yalıtım için neden özel maddeler kullanılır
 94. Dünyanın manyetik alanını nasıl ölçeriz
 95. Atmosfer neden mavidir 

 

Çoluk Çocuk Dergisi, Şubat 2002 Sayı 11

Gelin Evde Deney Yapalım (Let's experiment at home)

"Vücudumuz elektrik akımı üretir mi?", "Bisiklet sürerken neden daha kolay dengede kalırız?","Neden balonlar duvara yapışır?" gibi soruların yanıtlarını merak ediyor musunuz?Peki pusula yapmayı, bir testereyi müzik aletine çevirmeyi yada limondan pil yapmayı öğrenmek ister misiniz?.... ( Yazının devamı )

Yerçekimini yenebilir miyiz? (Can we overcome gravity)

09 / 01 / 2002, Bilişim Cumhuriyeti

Bilim Olimpiyatlarında ilk dünya şampiyonu olan ögrenciyi çalıştıran Melih Yalçıneli, "Geleceğin Buluşçuları Programıyla" sadece 6-16 arası yaş grubu öğrencileri değil, yetişkinleri de hedefliyor. Programda, "Havada uçma sihirbazlığından", "Elektrik motoru yapımına" kadar, üstelik basit malzemelerle gerçekleştirilebilen 58 adet deney bulunuyor...... ( Yazının devamı )

10.Ocak.2002

Mucitliğe ilk adım

 

 

Sizlerden gelen olumlu tepkiler :) ( Your evaluations)

Ben bir kimyager olarak yıllardır acaba çevremdeki çocuklara etrafımızda her gün  yaşadığımız kimyayı fiziği tanıtmak için nasıl deneyler yapsam diye arka planda düşünüp dururdum. Sizin bu olayı gerçekleştiriyor olmanız beni çok heyecanlandırıyor ve tüm tanıdıklarıma mailinizi yolladım. İlginin büyük olacağına inanıyorum.Deneylerin bazılarına büyümüş bir küçük olarak katılmak isterim.Ayrıca  Eskihisar'da Club Atabay diye 25 odalı otelimizde arkadaşların çocuklarına böyle bir eğitim organize edebiliriz diye
düşünüyorum. Zeynep Atabay , 7.Ocak.2002

Cok yaraticisiniz. Cocuklari olan ailelere forward etim. Iyi seneler., Reşit Ergener , 7 Ocak 2002

Programınızı inceledim, gerçekten sizi kutluyorum, mükemmel bir çalışma... İlkay Öztürk CD-Rom Data, 7 Ocak.2002

Bence bu Turkiyede yapilan egitim uzerine ilk Buyuk Devrim ...........Yurtdisindaki Turk ailelerin cocuklarinida unutmayin,.... Nurdoğan Şengüler , 9.Ocak.2002

Her yil uc ayligina Turkiye'ye geliyoruz.Kizim 7 yasinda. Orada bulundugumuz sure icerisinde Istanbul yada Izmit'te bu turde ve kizimin yas gurubunda cocuklar icin hazirlanmis ev ,otel vb.gurup toplantisina katilmak,takip etmek bizim icin zevk olacaktir,Boyle bir grup hazirlanirken bizide listenize koymanizi  ve diger gruplar olusurken ailelere mail listemizi verebilileceginizi bildirmekten mutluluk duyarim. Nuran A.Otts , ABD , 10 Ocak 2002

Geleceğin Buluşçuları programızızı çok beğendim. Umarım tüm ülkeyi kapsayacak şekilde geniş bir programa dönüşür.Yıllar önce bir belgeselde çiğ yumurtayı 10 metre yüksekten serbest düşüş ile bıraktığımızda kırımamasını sağlayacak bir buluş yapılması konusunda yarışma yapıldığını görmüştüm. Yarışma her yaş gurubununa açıktı ve çok eğlenceliydi. Şimdi siz benzeri bir uygulamayı hayata geçiriyorsunuz. İnanılmaz pırıltılar saçan küçük beyinler bilgiye ve öğrenmeye aç. Bizim onlara batı taklitçiliği şeklinde ingilizce öğretmeye çalışmamızdan veya 3-4 yaşında okuma-yazmaya zorlamamızdan daha çok hayatı tanımaya ihtiyaçları var.Benim 3 yaşında bir kızım var. Henüz programa katılmak için yaşı küçük ama şimdiden gemilerin nasıl yüzdüğü, yağmurun nasıl yağdığı ve mıknasısın nelere yapıştığı konusunda deneyler yapabiliyoruz. Programa katılmayı çok istememe rağmen hem kızımın yaşı hemde cumartesi dahil çalışıyor olmam nedeniyle şimdilik katılamıyoruz.Çocuklarının düşünebilen, karar verebilen ve dünyayı sorgulayabilen bireyler olarak yetişmesini isteyen ebeveynler inanın çok fazla. Eğer deneylerinizi kitap haline getiririseniz çok daha geniş çevrelere ulaşabileceğinizi düşünüyorum. Yada bu mümkün olmazsa internet üzerinden bir eğitim programı başlatabilirsiniz. , Devrim KEBABCI , 11.Ocak.2002