Home Up

Isı ve Hava
Isı ve Hava Basınç Elektromanyetik Optik Aletler Atmosfer Tuhaf Olaylar Kuvvetler-Denge Taşıtlar Manav Bilimi

 

 

 

Aktivite

Malzemeler

Açıklama-Amaç

Hızlı havanın sihirli gücü

25 adet pipet, kurşunkalem,  karton, makas,  selobant, 2 kalın kitap, bir A4 kağıdı bardak, su,  2 boş kola kutusu veya 2 adet sert plastik bardak, ip, bozuk para,  saç kurutma makinesi

Bir kartonu üfleyerek aşağı doğru ittirmeye çalışacak ama tam tersine onu yerden kaldırıp havalandıracaklar. Daha sonra bir pinpon topunu ayni yöntemle havalandıracaklar. İki kitap arasına konmuş bir kağıda etki eden gizli güçle tanışacaklar.Kola kutularını sihirli bir güçle birbirine yaklaştıracaklar .Bir paraya uzun atlama yaptıracaklar  Bernoulli prensibiyle tanışan çocuklar havanın hızını değiştirerek basıncı da değiştirebileceklerini ve bu yolla bir çok teknolojik faydaların elde edildiğini öğrenecekler.

Şişedeki güç

Bir adet pet şişe kağıt,

Bir şişeden içeri girişi engelleyen gizli güçler oluşturacaklar. Şişe içinde hızla akan havanın basıncı artırdığını anlayacaklar.

Top aktarma

1 kadeh 10 adet düz bardak bir pinpon topu

Bir pinpon topunu bardağa yada topa hiç dokunmadan bir bardaktan diğerine aktaracaklar,

havasız balon şişirme yükselen su

Sıcak su pet şişe, cam tabak, 3 küçük yaş günü mum, kibrit, su, 1 su bardağı

Balonu havasız şişirecekler.  Ayni prensipten faydalanarak bir kapta ters yerleştirilmiş bardaktaki su seviyesini yükseltecekler. Bir kabın soğuması sonucu basıncının da azalmasıyla yapılabilecek şeyleri öğrenecekler.

Dans eden para

Yamulan şişe,

Bir kase kadar buz parçası Bozuk para, 
soda şişesi Balon, Pet şişe, çivi

Bir pet şişeyi hiç bir zorlama yapmadan şeklini bozacaklar. Bir parayı dokunmadan dans ettirecekler. Bir kaptaki havanın ısıtılması yolu ile hacmin genişleyeceğini görecekler