AB Fonlarına Yönelik Proje Geliştirme Danışmanlığı Odaklı  Kaynak Geliştirme ve Kurumsal Değişim Programı

HİZMETİN İÇERİĞİ: Hizmet kapsamında anlaşmanın imzalandığı tarihten sonraki 8 aylık ( süre değişebilir) dönemde • Avrupa Birliği hibe kaynakları araştırılmasına destek olunacak, • bu kaynaklar kurum yetkilileri ile birlikte incelenip değerlendirilecek, • kurum yönetimine seçenekler getirilecek, • yönetimle görüşülerek gerekli başvuru stratejileri geliştirilecek, • sayı olarak 4-5 proje hazirlanacak sekilde çalışmalar tasarlanacak ve ona göre yürütülecek ve en az 2 proje belirlenen süre sonunda tamamlanacak, • gerekli proje hazırlama çalışmalarını yapıp süreci takip edecektir.

ÇALIŞMA YAPISI: Melih Yalçıneli sürekli olarak telefon ve internet üzerinden danışmanlık verilen kurumda proje hazırlama hususunda koordinasyonu sağlayan yetkililere gereken bilgi ve danışmanlık desteğini sağlayacak ve ayda en az bir yarım gün olmak üzere ve şartların elvermesi dahilinde gerekli olan diğer ihtiyaç durumlarında kurum yetkilileri ile bir araya gelerek yada toplantılara katılarak zaman ayıracaktır. En az iki ayda bir defa ihtiyaç duyulması halinde kurum yonetimine çalışmalar raporlanacaktır. Gerekmesi ve uygun görülmesi halinde olası ulusal veya uluslararası toplantı katılım masrafları kurum tarafından karşılanacaktır.

ANLAŞMA SÜRESİ : Yapılan anlaşma 8 ay geçerli olup bu süre sonunda eğer çalışmalardan memnun kalınır ve devam etmesi istenirse aylik düzenli ödemeler belirlendiği şekli ile devam etmek kaydı ile • fonlar kazanılmadan önce başka AB fonları için çalışmaların yapılması • ve/veya Dünya Bankası ve diğer uluslararası kaynakların araştırılması amacıyla • yada fonlar kazanıldıktan sonra projenin sorun oluşturmayacak şekilde yönetilmesi hususlarında kurum yönetimine Melih Yalçıneli destek olacaktır. Anlaşma süresince taraflardan herhangi biri kendi özel nedenleri ile anlaşmadan vaz geçmek isterse bu konuda en az 1 ay önce bilgilendirmek zorundadır

TASLAK CALIŞMA PLANI

1-Kurum yonetiminin alacagi bir kararla Melih Yalçıneli gozetiminde çalışmaları surdurecek olan bir proje geliştirme ekibinin ve biriminin kurulması. En kısa zamanda bu birime liderlik edecek, geliştirilecek fon destekli projeler için iletişim ve koordinasyonu sağlayacak projeler koordinatörünün profilinin belirlenmesi ve gerekmesi halinde bu konuda gazetelere ilan verilmesi ve ayrıca mümkün ise sekreteryal konularda destek olacak bir yardımcının belirlenmesi.

2-Proje geliştirme bilincinin güçlendirilmesine, olası fırsatların keşfedilmesine, stratejilerin geliştirilmesine, proje geliştirme motivasyonunun artırılmasına , yeni proje fikirlerinin ortaya çıkmasına ve bu proje geliştirme gruplarının oluşmasına yönelik olarak bütün yöneticilerin, ilgili çalışanların katılacağı bir kurumsal BİLİNÇLENDİRME TOPLANTISI planlanması.

3-İlerleyen çalışmalar doğrultusunda gereksinim duyuldukça ve her 4 ayda bir defa gerçekleştirilecek projelere katılımı teşvik etmek amacıyla ve ilk toplantının devamı niteliğinde DEĞERLENDİRME TOPLANTI'ları yapılması

4-Olası projelerin geliştirilmesine başlanmadan önce ön çalışmalarda ortaya çıkan proje veritabanlarında araştırılması ve bunlardan uygun olduğu değerlendirilenler ilgililere paylaşılarak istenirse yürüyen projelere katılımın sağlanmasına yönelik çalışmalar yapılması. Bunun yanında kurumda gelişen ilgilere yönelik olarak arama-tarama ve tavsiye çalışmaları da yapılması. Yapilacak birebir calismalar yoluyla okul calisanlarının ilgilendigi projelerin belirginleştirilmesi ve her proje için bir proje liderinin belirlenmesi

PROJE GELİSTİRİLEBİLECEK OLASI PROGRAMLAR VE FONLAR

Proje konuları tamamen ozgun bir bicimde kurumdaki yonetimin, kadronun ve müşterilerin ilgileri dogrultusunda ortaya cikacaktır. O nedenle hangi konularda projeler gelistirebileceğimizi önceden soylemek mumkun değildir.

Bununla birlikte oldukça farklı programlar ve fonlar altında projelerin uretilmesi mumkundur . Ancak bir fikir vermesi açısından eğitim kurumlarının sıkça faydalandığı yaygin olan programlar dogrudan egitim kalitesini artırmaya yonelik yapılandırılmış ve toplam butcesi 1.85 milyar Euro'luk 2000-2006 yıllarını genel eğitimin tüm alanlarıyla ilgili projeleri kapsayan Sokrates programıdır. Sokratesin bir çok alt bileşeni olup en çok bilineni Comenius programlarıdır. Bu programlara son 10 yılda Avrupa genelinde 350.000 okulundan 25.000 tanesi katılmışlardır. Türkiye ilk kez bu yıl Socrates programına katılmıştır. Türkiye'deki ayağı Devlet Planlama Teşkilatı bünyesinde kurulan Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi (Ulusal Ajans) tarafından yürütülen Socrates programlarından Comenius alt programına ait yapılan proje başvuruları 2 Ağustos 2004 itibariyle sonuçlanmıştır. Proje başvuruları için son tarih olan 1 Mart 2004 tarihine kadar Türkiye'den 126 proje başvurusu yapılmıştır. Ulusal Ajans'ın bizzat kendisinin ve diğer Avrupalı ulusal ajanslarla ortaklaşa yaptığı teknik değerlendirmeler sonucunda bu projelerden 99 tanesi uygulanmaya değer bulunmuştur. Bu 99 projeden 96'sında Türk okulları projeye ortak ve 3'ünde projenin koordinatörü olmuştur. Kabul edilen projelerin yüzde 32'sini devlet okulları, yüzde 77'sini ise özel okullardan gelenler oluşturmuştur. Bu projelerin uygulama aşamasında, 2004 ve 2005 yıllarında 327 öğretmenle 265 öğrenci, ortaklık kurduğu ülkelere gidip bir hafta kalacak. Bir projedeki bir öğrenci ortak ülke sayısına göre en az 3 ülke görmüş olacak.

Genelde okulların pek bilmedikleri diger onemli kaynaklar ise yine Socrates programlari içinde bulunan

• Gruntdvig: Yaşam boyu öğrenme ve yetişkin eğitimine yonelik programlar

• Minerva: Açık ve Uzaktan Eğitim ile Bilgi İletişim Teknolojilerinin kullanılmasi

• Arion: Eğitim kurumlarının müdürleri ve eğitim yöneticilerinin faydalanabildigi çalışma ziyaretleri programı,

• Destek Tedbirleri : Diğer Eylem Alanlarında yer almayan programlarıdır.

Ancak AB fonlarının büyük bölümü kar amacı gütmeyen kuruluşlara yoneliktir. Bu çerçevede eğitime yonelik faaliyetleri yapagelen STKlar ve diğer toplumsal kuruluşlar gençlerin iş öncesi bilgi ve becerilerini arttırmayı amaçlayan Leonardo Da Vinci mesleki eğitim programı ile 15-25 yaş arası gençler arasında ortak bir kültür oluşturmak amacıyla projeler üretilmesine izin veren Youth- Gençlik Programlarına başvurabilirler.

Egitim fonları yanında okullar toplumsal gelisime yonelik degisik programlardan da faydalanbilirler. Örnek vermek gerekirse bir okul adolesen sagligi veya cinsel egitim ile ilgili ve butcesi 500 bin euro kadar olabilen bir ulusal projeyi Sağlık Bakanlığının 20 milyon euroluk fonlarına basvurarak hazırlayabilir ( 2004 için suresi doldu ve destekleme oranı % 80). Bunun yanında işsizlerin yeni meslekler edinmelerine yonelik sıradışı ve yaratıcı bir meslek egitim programı yada kariyer rehberligi programı için butcesi 375 bin euro kadar olabilen bir ulusal projeyi İŞKUR un 32 milyon euroluk fonlarına basvurarak hazırlayabilir ( 2004 için suresi doldu ve destekleme oranı % 90). Bunların yanında çevre ile ilgili projeler hazırlanabilir ve Çevre Bakanlığına bağlık REC Türkiye Bölgesel çevre Merkezine sunulabilir.

Ayrıca bolgesel kalkınmaya odaklanmış ve sadece belirli illeri kapsayan kaynaklar da mevcuttur. Örnek vermek gerekirse Van Hakkari Muş ve Bitlis illerini kapsayan 45 Milyon Euro Bütçeli DAKP Doğu Anadolu Kalkınma Programı ile Amasya, Bayburt, Çankırı, Çorum, Erzincan, Erzurum, Kastamonu, Samsun, Sinop, Tokat illerini kapsayan 52 Milyon Euro Bütçeli Yeşilırmak Havzası Kalkınma Programı başlamıştır. Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, İzmir , Muğla , Kırklareli illerini Sınır Ötesi İşbirliği programları da sürmektedir. Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illerini kapsayan 47 Milyon Euro Bütçeli GAP programı ise devam etmektedir. Ayrıca yine GAP bölgesinde Kültürel Mirasın Korunmasına yonelik 20 Milyon Euro bütçeli bir program devam etmektedir. Hiç şüphesiz kaynaklar burada ifade edilenlerle sınırlı olmayıp her geçen gün yeni fırsatlar oluşmaktadır

Bunların yanında dogrudan Bruksele basvurarak faydalanılacak cok farkli kaynaklar da mevcut. Bunlarla ilgili bir kac ornek verelim. 6 ncı Çerçeve Programı kapsamında  'Bilim ve Toplum / Science and Society' etkinlik alaninin 'Science Education and Careers 2004' Cagrisinda Genclerin bilim, bilim eğitimi ve bilimsel kariyere olan ilgilerinin artirilmasinin saglanmasi' ana basligi olan ve toplam butcesi 3 milyon Euro olan fona 300 bin euro duzeyinde bir proje ile katilabiliriz ( Destek oranı %100) . Yada Halk sagligi basligi olan ve toplam butcesi 60 milyon Euro olan fona butcesi 2 milyon euroya kadar olabilen bir proje ile katilabiliriz (Destek oranı %60 ) . Bu tur fonların sayısını artırmak mumkun.

Onemli olan kurumda bir degisim yaratarak ve aliskanlik olusturarak zaman icinde bilgi teknolojileri kullanma becerilerini kazandırmaya benzer tarzda butun calisanları ve müşterileri proje mantigi ile dusunebilen bireyler haline gelmelerine yardımcı olmaktır.Diger fonlarin detaylarina girmeksizin sadece Comenius uzerinde duracagim ve bazi ornekler verecegim.

COMENİUS Projeleri (üç ana alanı içerir)

1. Okul Ortaklıkları:

• Okul Projeleri, okulların (ülkelerden biri AB üyesi olmak koşuluyla en az üç ülkeden asgari birer okul) ilgi alanlarına giren ortak bir konuda birlikte çalışmalarını mümkün kılar. Projelere mümkün olduğunca çok öğrenci dahil edilmeye çalışılır, böylelikle özellikle farklı konu alanları arasında daha yakın işbirliği gerçekleştirilir. Farklı ülkelerden öğrencilerin aktif katılımını ve işbirliğini teşvik etmek bir öncelik olup, sınırlı sayıda öğrenciye başka bir ülkeye gidip öğretmenleri ile birlikte Avrupa projesi hazırlama ve plânlama şansı verilir.

• Dil Projeleri iki Avrupa ülkesinden birer okulu içerir ve yabancı dillerin öğrenilmesini teşvik etmeye yöneliktir. Öncelik daha az kullanılan ve öğretilen dillere verilir. Projeler, ortaklık yapılan kurumda belirli bir süre geçirmeyi ve karşılıklı ziyaretleri içeren bir karşılıklı değişim programını kapsar (Öğrenciler en az 14 yaşında olmalıdır).

• Okul Gelişim Projeleri (ülkelerden biri AB üyesi olmak koşuluyla en az üç ülkeden asgari birer okul) okulları "kurumlar" olarak değerlendiren projelerdir. Okulların kurumlar olarak kabul edilmesindeki temel düşünce, onların tecrübelerini birbirleriyle paylaşmalarını ve öğretim yöntemleri, organizasyon sistemleri, yönetim veya ilgilendikleri ortak alanlarla ilgili konuları (ör.; okulda şiddet problemiyle mücadele etmek, farklı sosyal ve kültürel çevrelerden gelen öğrencileri kaynaştırmak) birbirleriyle karşılaştırmalarını sağlamaktır.

2. Okul Eğitim Kadrosunun Eğitimi :

• Çok Yönlü İşbirliği Projeleri temel ve hizmet-içi öğretmen eğitimini gerçekleştiren farklı türde eğitim kurumları arasında yapılan projelerdir. Bu projelerin amacı eğitim ve öğretim işlerinde görev yapan personel için programlar, kurslar, eğitim-öğretim stratejileri veya eğitim materyalleri hazırlamaktır. Bu projelerin, Avrupa'daki eğitimin kalitesini yükseltme sürecine yaptığı katkıların yanında, farklı Avrupa ülkelerinde bu alanda çalışan meslektaşlar arasında güçlü bağların oluşturulmasına sağladığı katkı da çok önemlidir.

• Bireysel Yurtdışı Eğitim Destekleri (aday dil öğretmenleri için kısa süreli yurt dışı dil öğretmenliği dahil) örgün ya da yaygın eğitimin (müdürler, müfettişler, rehberler, aracı kurum ve kişiler, vb.) değişik alanlarında görev yapan öğretmenlerle hizmet-içi eğitim sürecindeki öğretmenleri kapsar. Bu ödenekler, bir başka ülkede okulların veya şirketlerin uygulamaya yönelik kurslarına katılmak veya diğer ülkelerden meslektaşlarla Avrupa kurslarında yer almak isteyenlerin karşılıklı değişimini sağlamak için kullanılır.

3. Comenius Uzmanlık Ağlarının Kurulması : Ağlar, vatandaşlık, çevre eğitimi, kültürler arası eğitim gibi spesifik bir konu etrafında yapılandırılır ve Comenius projelerinde tecrübe kazanmış ve uzmanlık oluşturmuş olan pek çok kurumu içerir. Ayrıca, bir Comenius projesinin tamamlanmasından sonra, genellikle taraflar birlikte gerçekleştirdikleri işi devam ettirmek ve genişletmek isterler. Comenius uzmanlık ağları, bu isteklerini gerçekleştirebilmeleri için onlara imkanlar sunar. Bu imkanlar sayesinde, pek çok fikir ve öneri, henüz Avrupa ortaklığına girememiş olan okullar da dahil olmak üzere, geniş çaplı kitleler tarafından paylaşılır. Bu eylemin amacı işbirliklerini kurmak ve sağlamlaştırmak, iyi uygulama örneklerinin ve olumlu başarıların yaygınlaştırılmasını sağlamak, kullanmaya uygun fikirlerin ve bulguların yayılmasını temin etmek ve projelere süreklilik ve sürdürülebilirlik etkisi kazandırmaktır.

Comenius Proje Örnekleri

( Örnek sayısı on binlerce olabilir sadece fikir vermesi için bazi örnekler aldık )

• Okulları çok kültürlü öğrenen bir topluma hazırlama

• Comp@ct Eğitim Amaçları için ICT (Bilgi ve İletişimTeknolojisi) yi kullanma

• Bilgi İletişim Teknolojileri ve Kültürlerarası Diyalog

• İlköğretim ve Liselerde Öğrencilerin Beslenme Alışkanlıkları ve Kültürün Etkisi

• Co-operative Learning in Intercultural Education ( CLIP )

• Project on racism and xenophobia

• Raising and measuring achievement Project (RAMA)

• To guarantee the right to a proper education and training for the various groups of the Occupational Travellers

• Methodology to use ICT and multimedia in multidisciplinary-projectwork

• Pedagogy of cultural heritage

• School Self Evaluation Towards a European Dimension

• Community radio and new technologies for socially disadvantaged groups.

• Jewish, Moslem and Christian Roots of Modern European Thinking and Living

• Communication by art, the art of communication

• Train the eco-trainer

• Innovative Methods In Teaching Adults Today in Europe

• Promoting intercultuarl education and european citizenship in european society

• Communication, Collaboration, Community Development - Impacting Education in Networked Learning Environments for Disadvantaged Youth.

• Intercultural Lees project

• Interactive arts for school and neighbourhood

• Intercultural and autonomius learning for migrants combined with effective teachers training

• Global education project

• Preparing schools for a multicultural learning society

• Stop violence - student mediation in dispute situations

• Promoting antiracist awareness among teachers and pupils

• Intercultural Music Education in Europe

• Parental involvement in the education of bilingual pupils : issues, approaches, good practice.

• Multicultural Resources for All: Festivals and Traditions of Minority Communities in Europe

• Parents as Partners - The Welcoming School

• Developing Intercultural Education through Cooperation between European Cities

• Second Language Achievement in a Multicultural Environment