XXIV International Physics Olympiad Williamsburg (USA) 1993

I Prizes:

 1     Junan Zhang                                   China

 1     Harald Pfeiffer                                Germany

 3     Linbo Li                                        China

 4     Sandor Katz                                   Hungary

 5     Calin Ciocirlie                                 Romania

 6     Tomas Kocka                                 The Czechlands

 7     Roman Belenov                               Russia

 8     Iosif Bena                                      Romania

 9     Vassili Larkin                                 Russia

10    Antonin Machacek                           Great Britain

11    Gabor Veres                                   Hungary

12    Salih Adem                                    Turkey

12    Dean Jens                                      USA

14    Martin Benes                                 The Czechlands

14    Lajos Molnar                                  Hungary

14    Stepan Andreenko                            Russia

14    Renat Jakupov                                Ukraine

--     Alireza Shahidzadeh                         Iran  (unofficial participation)

II Prizes:

 1     Martin Kassabov                             Bulgaria

 2     Zhanfeng Jia                                   China

 2     Yongjik Kim                                   South Korea

 4     Denis Chigirev                                Russia

 4     Thomas Dent                                 Great Britain

 6     Anatoli Olkhovets                            Ukraine

 7     Carsten Geckeler                             Germany

 8     Milos Gaj                                      Slovakia

 9     Oleg Shpirko                                  Ukraine

10    Christian Fleischhack                        Germany

11    Jiri Vanicek                                    The Czechlands

11    Jaromir Fiurasek                              The Czechlands

13    Tao Wei                                        China

14    Robin Morris                                 Great Britain

15    Daniel Schepler                               USA

16    Denis Kislovsky                              Russia

III Prizes:

 1     Egidijus Anisimovas                         Lithuania

 2     Reimar Finken                                Germany

 3     Akshay Venkatesh                           Australia

 4     Emanuel Tutuc                                Romania

 5     Oki Gunawan                                 Indonesia

 6     Gregor Veble                                  Slovenia

 7     Ilia Vassilev                                   Bulgaria

 8     Milos Volauf                                  Slovakia

 9     James Anderson                              Great Britain

10    Peter Urban                                   Hungary

10    Andrei Alexandru                             Romania

10    Sinan Arslan                                   Turkey

13    Erwin Portuondo Campa                    Cuba

14    Chee We Ng                                   Singapore

14    Hal J Burch                                    USA

16    Zhining Huang                                China

17    Marco Galimberti                            Italy

18    Ioannis Vetsikas                              Greece

19    Bojan Gornik                                  Slovenia

20    Yoo Chul Chung                              South Korea

21    Andras Major                                 Germany

22    Robert Kry                                    Canada

22    Erik Larsson                                   Sweden

24    Iacopo Carusotto                             Italy

25    Xiao-Dong Yang                              Canada

26    Jurgen Hissen                                 Canada

27    Frank Van Lankvelt                          The Netherlands

27    Thanh Minh Thai                            Vietman

29    Dmitri Linde                                  USA

30    Alexey Kvitsinski                            Ukraine

31    Yongil Shin                                    South Korea

32    Jan-Alexander Heimel                        The Netherlands

--     Mehdi Yahya Yahyanejad                   Iran  (unofficial participation)

Honourable Mentions:

 1     David Weickhardt                            Australia

 2     Adrian Muresan                              Romania

 3     Simon Burton                                 Australia

 4     Ivan Daikov                                   Bulgaria

 4     Paul Mitchener                               Great Britain

 6     Kamil Budinsky                              Slovakia

 7     Chang Shih Chan                             USA

 8     Seref Burak Ozaydemir                      Turkey

 9     Mariusz Szyposzyński                     Poland

10    Anton Darmenov                             Bulgaria

10    Mehmet Burak Yilmaz                      Turkey

12    Andrea Montanari                            Italy

13    Slaven Garaj                                   Croatia

14    Jarosław Potiuk                               Poland

15    Nathaniel Kuang Chern Ng                  Singapore

16    Boyko Zlatev                                 Bulgaria

17    Marco Van Leeuwen                         The Netherlands

18    Jemmy Widjaja                               Indonesia

18    Jaehyuk Choi                                 South Korea

20    Paul Tupper                                   Canada

20    Marko Karlusic                               Croatia

20    David Por Bragason                          Iceland

20    Ewald Roessl                                  Austria

20    Daniel Svensek                                Slovenia

25    Damir Pajic                                    Croatia

25    Taner Akbas                                  Turkey

25    Quang Long Ngo                              Vietnam

28    Khoong Hong Khoo                          Singapore

29    Miglius Alaburda                             Lithuania

29    Sirisin Janrunguatai                           Thailand

31    Andy Gefferth                                Hungary

32    John Fitzgerald                               Australia

32    Daniel Prusa                                   The Czechlands

34    Christian Pfaffel                              Austria

35    Franz Diwoky                                Austria

35    Andrzej Komisarski                          Poland

35    Hans Bornefalk                               Sweden

38    Kang Looi Choo                              Singapore

--     Rahim Bagheri                                Iran  (unofficial participation)

--     Alireza Nujeh                                 Iran  (unofficial participation)

--     Saviz Saffarian                                Iran  (unofficial participation)

Absolute Winners (ex aequo):

       Junan Zhang                                   China

       Harald Pfeiffer                                Germany

Special Prizes:

* for the theoretical problem #2:

       Lajos Molnar                                  Hungary

       Andrzej Komisarski                          Poland

* for the theoretical problem #3:

       Thomas Dent                                 Great Britain

* for the practical problem #1:

       Gabor Veres                                   Hungary

       Ari Eiriksson                                  Iceland

* for the practical problem #2:

       Andras Major                                 Germany

* for the best balance of theory and experiment (The EPS award):

       Linbo Li                                        China

* for the top student of each team:

       Junan Zhang                                   China

       Harald Pfeiffer                                Germany

       Lajos Molnar                                  Hungary

       Andrzej Komisarski                          Poland

       Thomas Dent                                 Great Britain

       Gabor Veres                                   Hungary

       Ari Eiriksson                                  Iceland

       Andras Major                                 Germany

       Linbo Li                                        China

       Akshay Venkatesh                           Australia

       Ewald Rossl                                   Austria

       Tom Vandenhove                             Belgium

       Kassabov Martin                             Bulgaria

       Robert Kry                                    Canada

       Junan Zhang                                   China

       Ibrahim Massey                              Colombia

       Slaven Garaj                                   Croatia

       Erwin Portuondo Campa                    Cuba

       Georgios Tofaris                              Cyprus

       Tomas Kocka                                 The Czechlands

       Andrus Kaldalu                               Estonia

       Ville Voipio                                   Finland

       Harald Pfeiffer                                Germany

       Antonin Machacek                           Great Britain

       Ioannis Vetsikas                              Greece

       Sandor Katz                                   Hungary

       Daviopor Bragason                           Iceland

       Oki Gunawan                                 Indonesia

       Alireza Shahidzadeh                         Iran

       Marco Galimberti                            Italy

       Yongjik Kim                                   South Korea

       Abdul Aziz Gheloum                        Kuwait

       Egidijus Anisimovas                         Lithuania

       Rodrigo Pelayo                               Mexico

       Frank Van Lankvelt                          The Netherlands

       Jostein Natvig                                 Norway

       Archimedes Figuerres                        Philipines

       Mariusz Szyposzyński                     Poland

       Calin Ciocirlie                                 Romania

       Roman Belenov                               Russia

       Chee We Ng                                   Singapore

       Milos Gaj                                      Slovakia

       Gregor Veble                                  Slovenia

       Miguel Angel Sanchez Quintanilla         Spain

       Foek Chin Joe                                 Suriname

       Erik Larsson                                   Sweden

       Sirisin Janrunguatai                           Thailand

       Salih Adem                                    Turkey

       Renat Jakupov                                Ukraine

       Dean Jens                                      USA

       Thanh Minh Thai                            Vietnam