Ali Babanın Çiftliği
Özgeçmiş Okul Projesi Genç Yetenekler Ali Babanın Çiftliği Bilim Gönüllüleri Geleceğin Merkezleri

 

Home
Up
Çocuk Kulübü

 

   

Özet Rapor

HEDEF FAALİYETLER: Kurulması düşünülen merkez üç alanda faaliyet gösterecektir.

·         Alternatif eğitim ve okul sonrası bireysel gelişim programları : Bu çerçevede çocuklara, gençlere , yetişkinlere ve ailelere yönelik kişisel gelişim, kariyer danışmanlık, anne-baba eğitimi, evlilik, bilim, bilgi teknolojileri, müzik ve dans eğitimi, güzel sanatlar, yabancı dil, liderlik, girişimcilik, ekonomi, iletişim, hayatta kalma ve sağlıklı yaşam  konularında programlar düzenlenecektir.

·         Eğitim amaçlı turizm aktiviteleri ile öğrenme amaçlı gezi etkinlikleri : Bir kaç gün ile bir kaç  hafta arasında değişen sürede yapılan  gezi programı çerçevesinde değişik öğrenme ve  bireysel gelişim etkinlikleri de içeren programlardır. Bu çerçevede jeolojik ve arkeolojik tarih, çevre koruma ve doğal hayat eğitimi, hayatta kalma ve sağlıklı yaşam  , dağcılık, kişisel gelişim, fen , bilgi teknolojileri , dans , güzel sanatlar, yaratıcı liderlik  programları düzenlenecektir.

·         Yaz kampları : Çoğunlukla okulların tatilde olduğu yaz aylarında düzenlenen ve yine çoğunlukla 8 –18 arası yaşlardaki öğrencilerin yada yetişkinlerin iki-altı hafta süre ile katıldıkları genelde tek bir mekanda yerleşik olarak organize edilen ve çevre gezileri ile desteklenen kamp programlarıdır.Bu programlar kış ( güney yarımkürede yaşayanlara yönelik) ve yaz ( kuzey yarımkürede yaşayanlara yönelik) aylarında düzenlenebilmektedirler.

HEDEF KİTLE: genel olarak programlar çocuklar, gençler , yetişkinler ve ailelere yöneliktir. Yerel, ulusal ve uluslar arası müşterilere düşünülmektedir. Bununla birlikte okul sonrası bireysel gelişim programları ve yaz kampları ilk aşamada 8 –18 arası yaşlardaki öğrencilere odaklanacaktır. Katılan çocukların ailelerinin de programlara katılması yolu ile yetişkinlere ulaşılması düşünülmektedir.  Öğrenme amaçlı gezi etkinlikleri ise her yaştaki gruplara yönelik olarak tasarlanabilecektir. Uzun dönemli programlar Country Club üyeliği şeklinde olacaktır.

ÇALIŞMA EKİBİ: Çiftlikte çalışan çekirdek kadro organizatör olarak rol alacak, yönetim, alım satım, ulaşım, iletişim, kayıt, bakım , temizlik, finans ve tanıtım konularını üstleneceklerdir.Öğrenme etkinliklerinin yönetimi  konusunda idari bir ekibin yanı sıra zengin içerik sağlayacak uzmanlar büyük şehirlerde yaşayan yetenekli profesyonel havuzundan sağlanacaktır.Bu profesyonel kişiler farklı haftalarda çiftliğe davet edilerek etkinlik düzenlemeleri sağlanacaktır.

MEKAN : Tasarlanan öğrenme çiftliği şehrin gürültüsünden uzak ancak servis araçları ve otomobil ile kolaylıkla ulaşılabilecek kadar da şehir merkezine yakın ( 25-50 km ) mesafede geniş bir alana yayılmış bir çiftlik olarak düşünülmektedir. Bu çiftlikte çocuklar ve aileleri doğal köy hayatının bütün otantik öğelerini bulabileceklerdir. Özellikle şehirleşme sonucu doğadan kopan çocuklar ve aileler bu mekanda nefes alabilme, benzer ilgi alanlarına sahip ailelerle tanışıp sosyal gereksinimlerini giderebilme olanaklarına sahip olacaklardır. Çiftlikte inek at eşek koyun tavuk hindi kaz ördek tavşan köpek kedi vs evcil hayvanlar bulunacaktır. Geceleri şehir ışıklarının etkisinden uzak olarak gökyüzü astronomi gözlemleri yapılacaktır. Öğrenme çiftliği düşünülen eğitim turizm aktiviteleri için ilk ulaşım ve ve ayrılma noktası olarak merkezi bir üs olarak kullanılacaktır.Yaz ve kış okulları çerçevesinde  yöredeki tarihi ve turistik mekanlara günübirlik çevre gezileri  düzenlenebilecektir. Düzenlenecek program çerçevesinde çevredeki tarihi turistik ve doğal mekanlar ve bu mekanlara yakın olan anlaşmalı oteller kullanılacaktır.

TESİSLER : Çiftlik tesisleri personel ve yönetim ekibinin kalacağı  lojman dışında pratik bir misafirhane de içermektedir. Kalabalık gruplarda konaklama şehir merkezindeki otel ve benzeri tesislerde sağlanacaktır. Katılımcıları yeme içme gereksinimleri dışardan ( yakın köylerden ve şehir merkezinden ) sağlanacaktır. Kafeterya ve kantin ve yeme içme organizasyonu dışardan anlaşmalı bir ekip tarafından yönetilecektir.Masa tenisi, voleybol , basketbol, tenis, futbol , yüzme , bilardo, golf, atçılık, fitness merkezi ve benzeri sporlara olanak sağlayacak spor amaçlı tesisler yer alacaktır. Çok amaçlı sunum,  gösteri , derslik, laboratuar, kütüphane, video ve televizyon odası  ve benzeri öğrenme mekanları ,konferans salonu, müzik odası, dans salonu, sanat atölyesi , internet odası ve benzeri öğrenme ortamları yer alacaktır.

Öğrenme çiftliğindeki aktiviteler

Çiftlikte çalışan çekirdek kadro organizatör olarak rol alacak ve öğrenme etkinlikleri konusunda zengin içerik şehirde ve hatta İstanbul Ankara gibi büyük şehirlerde yaşayan yetenekli uzmanlar tarafından sağlanacaktır. Bu amaçla geniş bir uzman ve yetenek havuzu oluşturulacak ve bu profesyonel kişiler farklı haftalarda çiftliğe davet edilerek etkinlik düzenlemeleri sağlanacaktır.

Bu uzmanlar yıl içinde her hafta farklı olmak kaydı ile aşağıdaki alanlarda aktiviteler yapacaklardır.

 • Kişisel gelişim (Beynimizin sinirlarini kesfetmeye  henuz yeni basladik. Ozellikle basta kucuk yastaki cocuklar olmak uzere beynini gelistirme konusunda umidini yitirmemis genis kitlelere eglenceli oyunlar  yardimiyla yaraticilik  , hafiza, elestirel dusunme, problem cozme, hizli okuma , liderlik ,kendini tanıma , kişisel misyon ve vizyon , dengeli gelişim, yaratıcılık becerilerini gelistiren programlar duzenlenerek her yastan insanlarin okullarda ogrenemeyecekleri becerileri kazanmalarina olanak saglamak mumkundur.
 • Anne-baba egitimi (Son yillarda yapilan arastirmalarda ortaya cikan en onemli gerceklerden birisi de beynin temel gelisiminin cocuk okula baslamadan yani 6 yasina kadarki surede olusmasidir.Bu sure icinde okula gitme firsati bulamayan ve bulsa bile vaktinin cok onemli bir bolumunu evinde annesi babasi  ile geciren cocuklarin gelisimleri acisindan anne-babanin cok iyi birer egitimci olmalari gereksinimi ile karsi karsiyayiz. Benzetmek gerekirse profesyonel soforlerin ehliyet sahibi olmalari kadar amator arac kullananlarinda bir ehliyete sahip olmalari gerektigi gibi evlenme hazirligi icine girilen 18 yaslardan 40 yaslara kadarki bolgede gelecegimizin sorumlulugunu ustlenen anne-babalarin amator egitimcilik sertifikalarina ihtiyaclari cok aciktir.)
 • Kariyer Danışmanlık programları :Insanlarin nasil bir kariyere uygun yapida olduklarini kesfetmeleri 6-8 yaslarindan baslayip 35-40 yaslarina devam eden bir surectir.Bu surec icinde hangi ise uygun oldugunu kesfetmekten kendi isini kurma ve girisimcilik becerilerini kazanmaya kadar uzanan bir dizi ogrenme aktiviteleri verilmesi planlanmaktadir. Bu konuda kariyer danismanlik firmalarindan ve is cevrelerinden destek almak olanaklidir. Program cercevesinde  meslekleri tanitim gunleri duzenlemek , is ortamlarina fabrikalara ogrenem amacli geziler duzenlemek dusunulmektedir.
 • Eglenceli uygulamalı bilim:(Bilim icat ve arastirma yetenegini yitirmemis her insanin her yasta ogrenebilecegi deneyleri iceren eglenceli bilim aktiviteleri dusunulmektedir. Ayrica bu programlara katilanlarin olusturduklari calisma , proje ve buluslari sergileyen yapisiyla renkli ve farkli bir atmosfer olusturulmasi dusunulmektedir. Bu amaçla maket yapımı, robotlar , buluşçuluk, akademik araştırmalar, denizcilik, havacılık , mühendislik, elektronik alanlarında çalışmalar dusunulmektedir.
 • Bilgi teknolojileri :(7 den 70 e her yasta insan yonelik bilgisayar ve internet becerileri kazandiran ogrenme programlari dusunulmektedir.Son derece guncel olan bu alanda her gecen gun yeni ihtiyaclar ortaya cikmaktadir, internette arama yöntemleri, web sayfa tasarımı, bilgisayar donanımları ve ağ teknolojileri , mobil iletişim alanlarında öğrenme aktiviteleri düşünülmektedir.)
 • Muzik ve dans eğitimi (Gunluk hayatimizin vazgecilmez parcalari olan muzik ve dans alninda her yasta ogrenme devam etmektedir.Insanlarin eglenmesi ve baskalarini eglendirmelerine katkida bulunacak bu ogrenme programlari da oldukca genis bir program zenginligi gosterecektir. yöresel folklor, klasik müzik ve modern dans ve çalgılar düşünülen alanlardan sadece bir kaçıdır.)
 • Guzel sanatlar: (Resim,  heykel,  seramik, el işleri ,  tiyatro, sihirbazlik, diksiyon ve benzeri cok cesitli sanatsal hobi alanlarda her yasta kendini gelistirmeye ilgi duyan her yasta insanlara yonelik egitim hizmetleri verecek bu merkez ayni zamanda katilimcilari ortaya koydugu urunleri sergileyip bunlarin satisindan gelir olusmasina olanak taniyacaktir.
 • Yabanci dil: (Artik her insanin bir dilin disinda ikinci bir dili bilmesinin zorunlu hale geldigi kuresellesme  cagina giriyoruz.Bu nedenle Ingilizce disinda Fransizca , Italyanca , Ispanyolca , Cince , Japonca gibi dillerin egitiminin de verildigi programlar duzenlemek olanaklidir.
 • Ekonomi : (Okullarda ihmal edilen bu alan çoğu zaman çocuklarımız iş hayatına girdikten sonra gündeme gelmekte fakat geç kalınmakatdır. Düşünülen konulardan  girişimcilik , küçük işletmeler, uluslar arası ticaret, borsa,  satış ve pazarlama, iletişim konulu teorik ve uygulamalı çalışmalar alternatif eğitimde devrim yaratacak niteliktedir. )
 • Sağlıklı yaşam:  (Okullarda ihmal edilen alanlardan biri de sağlıklı yaşam ve hayatta kalma becerileridir.Hayatta kalma, yemek yapma, kampçılık, yol bulma, dengeli beslenme, sağlıklı cinsellik, koruyucu hekimlik, ilk yardım ve hayat kurtarma  konularında ilginç uygulamalı programlar düşünülmektedir.)
 • Tarih ve kültür : ( Jeoloji , arkeoloji , antropoloji, evrim, eski medeniyetler, Anadolu medeniyetleri ve kültürleri alanlarında gezi destekli programlar tasarlanmaktadır)

EK-1 Yaz Programlarında verilebilecek kurs çeşitleri

ABD de yaklaşık 10 bin kadar ( %60 ‘ı yatılı) yaz kamp organizasyonu bulunmaktadır. Bu kamplara 8 – 14  yaşları arsındaki ortalama 5 milyon çocuk her yaz katılmaktadır. Kampların mazisi 1900 lü yılların başlarına dayanmaktadır. Ve o zamandan bu zamana dek kesintisiz süren kamplar vardır. Bu kampları çalıştıranlar genelde iki ay kazandıkları para ile bir sene boyunca  yaşarlar.

ABD de yaz kamplarının % 70’i aile şirketleri tarfından yönetilmektedir.Bunların % 25’i gönüllü kuruluşlar tarafından yönetilmektedir.Kalan % 5  ise özel şirketler tarafından  yönetilmektedir.

Kamplarda ortaklık  genelde nadir karşılaşılır.Kamp sahiplerinin % 95 kadarı sadece bir kampa sahiptir. Kamplarda genelde kumanda ve kontrol tek kişinin elindedir.Kamp sahibi yada yöneticisi sürekli kampın başındadır ve genelde kamptan hiç ayrılmazlar  .

Ortalama bir ay süren bir kamp için öğrencilerden  kişi başına ortalama 2500 $ alınmaktadır.Bir kampta aynı anda ortalama 225 öğrenci barınmaktadır.Bir kamp ortalama yılda  1 milyon 125 bin dolar gelir elde etmektedir.ABD de yıllık hacim 11 milyar doları bulmaktadır.Bu rakam ABD de anaokulundan şirket eğitimlerine kadar internet ortamında yapılan eğitim teknoloji harcamaları toplamı  olan 21 milyar dolar ile karşılaştırılabilir boyutlardadır

Gelirini sadece  kamptan elde ettiği kazançtan karşılayan başarılı bir kamp sahibi fazla bolluk içinde olmasa da rahat bir yaşantıya sahiptir. Sigorta , personel , pazarlama,  yiyecekler, bakım, iletişim ve seyahat gibi giderlerlerin toplamı yıllık 750 bin ile 1 milyon doları bulabilmektedir. Genelde kamp sahipleri eğitim yada otelcilik eğitimi almış girişimcilik tutkusu ve çocuklara karşı sevgisi olan ve kamp tecrübesi bulunan deneyimli kişilerdir.

Genelde aile şirketlerinin elinde bulunan kamplar ailedeki bireylerin ve özellikle de çocukların desteği ile ayakta kalabilmektedir. Geleneksel kampların sayısı artmaya devam etmektedir.Kamplarda son yıllarda görülen eğilim tenis, sanat yada vahşi doğa gibi özel alanlara  yada zayıflama, dil öğrenme, öğrenme özürlülerin eğitimi  gibi ihtiyaçların karşılanmasına yönelik branşlaşmadır.Özel kamplar odak alanlarının özelleşmesi ve daralmasına ve buna bağlı olarak daha dar bir pazara hitap etmelerinden dolayı hayatta kalma şansları daha azdır.

Aerobik

Afrika dilleri

Ağaç işleri

Ağırlık sporları

Alan çalışmaları

Almanca

Anatomi

Animasyon

Antik ticaret

Antropoloji

Araştırma becerileri

Arazi araçları

Arazi araştırmaları

Arazi sporları

Arkeoloji

Askeri eğitim

Astronomi

At eğitimi

Ata binme

Avcılık

Badminton

Bahçecilik

Bale

Balıkçılık

Bando

Bankacılık

Barış eğitimi

Basketbol

Baskı sanatları

Beslenme

Beşeri bilimler

Bezbol

Bilardo

Bilgisayar

Bilgisayar bilimleri

Bilgisayar grafikleri

Bilg. oyun tasarımı

Bilg. programlama

Bilgisayar tamiri

Bilim

Bisiklet

Bisiklet gezileri

Bisiklet mekaniği

Biyoloji

Biyomühendislik

Biyoteknoloji

Bot yapımı

Botanik

Botçuluk

Bowling

Box

Buzul gezileri

Cam sanatları

Caz müziği

Cesaret kursu

Coğrafya

Çalışma becerileri

Çevre bilimleri

Çiftçilik

Çince

Çitlik yönetimi

Çizgi film

Çizim

Çömlekçilik

Dağcılık

Dalgıçlık

Dans

Demircilik

Dericilik

Dijital baskı sanatı

Dijital medya

Dikiş

Dil bilimi

Dini bilimlere giriş

Diyabet eğitimi

Doğa çalışmaları

Doğada yaşama

Dokumacılık

Edebiyat

Eğitim

Ekoloji

Ekonomi

El sanatları

Elektronik

Elektronik müzik

Endüstriyel tasarım

Enstrümental müzik

Ev ekonomisi

Felsefe

Film çekimi

Film ışıklandırma

Film üretimi

Fitness

Fizik

Fizyoloji

Fotoğrafçılık

Fransızca

Frizbi

Futbol

Gazetecilik

Gençlik sorunları

Gitar

Global problemler

Golf

Görsel sanatlar

Grafikerlik

Güncel olaylar

Yaşam becerileri

Güreş

Halk dansları

Halk müziği

Halkla ilişkiler

Havacılık

Hayat kurtarma

Hayatta kalma

Hayvan bakımı

Hentbol

Heykeltraşlık

Hikaye anlatımı

Hitabet

Hızlı klavye kursu

Hızlı okuma

Hokey

Hokkabazlık

Hukuk

İleri biyoloji

İleri fizik

İleri ingilizce

İleri kimya

İleri matematik

İletişim becerileri

İlk yardım

İllüstrasyon

İnşaat

İnternet

İp oyunları

İpek dokuma

İple iniş

İspanyolca

İşaret lisanı

İşletme

İtalyanca

Japonca

Jeoloji

Jet ski

Jimnastik

Kadın çalışmaları

Kağıt yapımı

Kaligrafi

Kalp eğitimi

Kamp aletleri

Kamp kurma

Kano gezileri

Kanyon gezileri

Karşılaştırmalı kültür eğitimi

Kayak

Kelime hazinesi geliştirme

Kimya

Kırsalı inceleme

Kişisel gelişim

Klasik edebiyat

Klasik medeniyetler

Klasik müzik

Korece

Koro çalışması

Kostüm tasarımı

Kriket

Kros

Kukla sanatı

Kumaş boyama

Kumaş sanatları

Kurtuluş savaşı

Kuş besleme

Kutsal kitaplar

Kültürel ilişkiler

Latince

Liderlik

Macarca

Macera gezileri

Mağara bilimi

Makyaj

Marangozluk

Masa tenisi

Masaüstü tasarımı

Maske yapımı

Matematik

Meditasyon

Meslekleri tanıma

Metal sanatları

Meteoroloji

Mimarlık

Mitoloji

Moda tasarımı

Model yapımı

Musevi dini

Mücevher yapımı

Mühendislik

Müzik

Müzik bestelem

Müzik kaydı

Müzik teknolojisi

Müzik teorisi

Müzikal çalışması

Oda müziği

Okçuluk

Okyanus bilimi

Okyanus gezileri

Orkestra müziği

Ormancılık

Ornitoloji

Otel yönetimi

Oyunyazarlığı

Örgü

Özel ders

Paleontoloji

Palyaçoluk

Pazarlama

Piyano

Politika

Polo

Problem çözümü

Psikoloji

Radyo yayıncılığı

Rafting

Reklam

Resim

Resital çalışması

Restorasyon

Robotik

Rock müziği

Roket yapımı

Rusça

Safari

Sağlık eğitimi

Sahne tasarımı

Sahne yönetimi

Sanal gerçeklik

Sanat

Sanat tarihi

Satranç

Senkronize dans

Sepet yapımı

Seramik

Ses eğitimi

Ses tasarımı

Sirk sanatları

Sosyal beceriler

Sosyal bilimler

Sosyal hizmetler

Sosyoloji

Sörf

Strateji oyunları

Stüdyo sanatları

Su bilimleri

Su sporları

Şöförlük eğitimi

Takım kurma

Taklit sanatı

Tarih

Tasarım

Taş alet yapımı

Taş oymacılığı

Taylandça

Tedavi bilimleri

Tekerlekli paten

Teknoloji

Televizyonculuk

Tenis

Tıbba giriş

Tıp

Tırmanma

Tiyatro

TOEFL hazırlanma

Toplumsal hizmetler

Türkçe

Uçuş eğitimi

Uluslararası ilişkiler

Uygulamalı sanatlar

Uzay bilimleri

Üniversite gezileri

Üniversite planlama

Üniversiteye hazırlık

Vahşi doğa gezileri

Vatandaşlık

Videoculuk

Vokal müzik

Voleybol

Vücut geliştirme

Web sayfa tasarımı

Yarışma olmayan sporlar

Yazarlık

Yelkenli gezileri

Yer bilimleri

Yıllık hazırlama

Yoga

Yön bulma

Yürüyüş

Yüzme

Zaman yönetimi

Zayıflama

Zooloji